ERA-2ARB4990X
Mfr.Part #
ERA-2ARB4990X
Description
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Working Voltage :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Surface Mount :
yes
Construction :
Chip
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thin Film
Max Power Dissipation :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
499Ohm
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height :
406.4μm
Packing Method :
TR, PUNCHED
Power Rating :
63mW
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Series :
ERA-2A
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
ERA-2ARB4990X
Panasonic ERA-2ARB4990X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 499Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C