ERA-2ARB4751X
Mfr.Part #
ERA-2ARB4751X
Description
RES SMD 4.75KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power Rating :
63mW
Working Voltage :
50V
Composition :
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Construction :
Chip
Height :
406.4μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Resistance :
4.75kOhm
Max Power Dissipation :
63mW
Published :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm