ERA-2ARB4642X
Mfr.Part #
ERA-2ARB4642X
Description
RES SMD 46.4KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Surface Mount :
yes
Height :
406.4μm
Power Rating :
63mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Chip
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
63mW
Working Voltage :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Resistance :
46.4kOhm
Packing Method :
TR, PUNCHED
ROHS3 Compliant
Published :
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
ERA-2ARB4642X
Panasonic ERA-2ARB4642X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 46.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C