ERA-2ARB4422X
Mfr.Part #
ERA-2ARB4422X
Description
RES SMD 44.2KOHM 0.1% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
Chip
Resistance :
44.2kOhm
Published :
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, PUNCHED
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
406.4μm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Series :
ERA-2A
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
63mW
Working Voltage :
50V
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
ERA-2ARB4422X
Panasonic ERA-2ARB4422X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 44.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C