ERA-2ARB4421X
Mfr.Part #
ERA-2ARB4421X
Description
RES SMD 4.42KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
63mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packing Method :
TR, PUNCHED
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Chip
Published :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
4.42kOhm
Series :
ERA-2A
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Working Voltage :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Composition :
Thin Film
Height :
406.4μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
AEC-Q200
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
ERA-2ARB4421X
Panasonic ERA-2ARB4421X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 4.42kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C