ERA-2ARB4022X
Mfr.Part #
ERA-2ARB4022X
Description
RES SMD 40.2KOHM 0.1% 1/16W 0402
ROHS3 Compliant
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Composition :
Thin Film
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
ERA-2A
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
40.2kOhm
Power Rating :
63mW
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Height :
406.4μm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C