ERA-2ARB4020X
Mfr.Part #
ERA-2ARB4020X
Description
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Working Voltage :
50V
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Composition :
Thin Film
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Height :
406.4μm
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Automotive AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, PUNCHED
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Construction :
Chip
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
63mW
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
402Ohm
Case Code (Imperial) :
Datasheets
ERA-2ARB4020X
Panasonic ERA-2ARB4020X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 402Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C