ERA-2ARB393X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2ARB393X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 39K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Series :
ERA-2A
Height :
406.4μm
Published :
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, PUNCHED
Composition :
Thin Film
Max Power Dissipation :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
25V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated :
25V
Power Rating :
63mW
Surface Mount :
yes
Resistance :
39kohm
Construction :
Chip
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
ERA-2ARB393X
Panasonic ERA-2ARB393X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 39kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C