ERA-2ARB3920X
Mfr.Part #
ERA-2ARB3920X
Description
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Working Voltage :
50V
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Automotive AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
63mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height :
406.4μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Max Power Dissipation :
63mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Series :
ERA-2A
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
392Ohm
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
ERA-2ARB3920X
Panasonic ERA-2ARB3920X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 392Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C