ERA-2ARB3832X
Mfr.Part #
ERA-2ARB3832X
Description
RES SMD 38.3KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Series :
ERA-2A
Surface Mount :
yes
Height :
406.4μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
12 Weeks
Construction :
Chip
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, PUNCHED
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power Rating :
63mW
Working Voltage :
50V
Resistance :
38.3kOhm
Tolerance :
±0.1%
0402 (1005 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Metric) :
Published :
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
ERA-2ARB3832X
Panasonic ERA-2ARB3832X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 38.3kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C