ERA-2ARB3830X
Mfr.Part #
ERA-2ARB3830X
Description
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
315
In Stock :
315
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Working Voltage :
50V
Construction :
Chip
Resistance :
383Ohm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
2014
Height :
406.4μm
Case Code (Imperial) :
0402
Case Code (Metric) :
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
63mW
Thin Film
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, PUNCHED
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
ERA-2ARB3830X
Panasonic ERA-2ARB3830X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 383Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C