ERA-2ARB3742X
Mfr.Part #
ERA-2ARB3742X
Description
RES SMD 37.4KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Mounting Feature :
Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200
Published :
Case Code (Metric) :
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
406.4μm
Power Rating :
63mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
ERA-2A
Lead Free :
Lead Free
Construction :
Chip
Working Voltage :
50V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, PUNCHED
Resistance :
37.4kOhm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
ERA-2ARB3742X
Panasonic ERA-2ARB3742X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 37.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C