ERA-2ARB3741X
Mfr.Part #
ERA-2ARB3741X
Description
RES SMD 3.74KOHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Working Voltage :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
63mW
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
3.74kOhm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±0.1%
Feature :
Automotive AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
63mW
Construction :
Chip
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C