ERA-2ARB3740X
Mfr.Part #
ERA-2ARB3740X
Description
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount :
yes
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Height :
406.4μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.1%
Working Voltage :
50V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
AEC-Q200
Published :
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packing Method :
TR, PUNCHED
Construction :
Chip
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Lead Free :
Lead Free
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
374Ohm
Power Rating :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
ERA-2ARB3740X
Panasonic ERA-2ARB3740X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 374Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C