ERA-2ARB3652X
Mfr.Part #
ERA-2ARB3652X
Description
RES SMD 36.5KOHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
889
In Stock :
889
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
50V
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Published :
2014
Power Rating :
63mW
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Case Code (Imperial) :
0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
36.5kOhm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
ERA-2A
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
63mW
Height :
406.4μm
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Metric) :
Datasheets
ERA-2ARB3652X
Panasonic ERA-2ARB3652X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 36.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C