ERA-2ARB363X
Mfr.Part #
ERA-2ARB363X
Description
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
63mW
Construction :
Chip
Tolerance :
±0.1%
Packing Method :
TR, PUNCHED
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
36kOhm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
ERA-2A
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
63mW
Published :
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Height :
406.4μm
Datasheets
ERA-2ARB363X
Panasonic ERA-2ARB363X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 36kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C