ERA-2ARB3600X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2ARB3600X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
360Ohm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
ERA-2A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Factory Lead Time :
25 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
ERA-2ARB3600X
ERA-2A Series, Thin Film, 360Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C