ERA-2ARB331X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2ARB331X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 330 OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
ERA-2A
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height :
406.4μm
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
25V
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±0.1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
63mW
Power Rating :
63mW
Construction :
Chip
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
25V
Feature :
Automotive AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Composition :
Thin Film
Packing Method :
TR, PUNCHED
Resistance :
330Ohm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Metric) :
Datasheets
ERA-2ARB331X
Panasonic ERA-2ARB331X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 330Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C