ERA-2ARB3242X
Mfr.Part #
ERA-2ARB3242X
Description
RES SMD 32.4KOHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
805
In Stock :
805
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
1005
Packing Method :
TR, PUNCHED
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
0402
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Working Voltage :
50V
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistance :
32.4kOhm
Construction :
Chip
Height :
406.4μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Datasheets
ERA-2ARB3242X
Panasonic ERA-2ARB3242X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 32.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C