ERA-2ARB3162X
Mfr.Part #
ERA-2ARB3162X
Description
RES SMD 31.6KOHM 0.1% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Pbfree Code :
yes
0402 (1005 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, PUNCHED
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Thin Film
Max Power Dissipation :
63mW
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Resistance :
31.6kOhm
Lead Free :
Lead Free
Working Voltage :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Chip
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Automotive AEC-Q200
Height :
406.4μm
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power Rating :
63mW
Series :
ERA-2A
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Published :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
ERA-2ARB3162X
Panasonic ERA-2ARB3162X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 31.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C