ERA-2ARB3161X
Mfr.Part #
ERA-2ARB3161X
Description
RES SMD 3.16KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
406.4μm
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Working Voltage :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
3.16kOhm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Max Power Dissipation :
63mW
Power Rating :
63mW
AEC-Q200
Datasheets
ERA-2ARB3161X
Panasonic ERA-2ARB3161X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 3.16kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C