ERA-2ARB3160X
Mfr.Part #
ERA-2ARB3160X
Description
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/16W 0402
ERA-2A
Height :
406.4μm
Max Power Dissipation :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
JESD-609 Code :
e3
yes
Lead Free :
Lead Free
Working Voltage :
50V
Power Rating :
63mW
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Chip
Composition :
Thin Film
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Packing Method :
TR, PUNCHED
Resistance :
316Ohm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount
Datasheets
ERA-2ARB3160X
Panasonic ERA-2ARB3160X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 316Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C