ERA-2ARB303X
Mfr.Part #
ERA-2ARB303X
Description
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
30kOhm
Construction :
Chip
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Series :
ERA-2A
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Ratings :
AEC-Q200
Height :
406.4μm
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, PUNCHED
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
ERA-2ARB303X
Panasonic ERA-2ARB303X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 30kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C