ERA-2ARB302X
Mfr.Part #
ERA-2ARB302X
Description
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Voltage - Rated DC :
50V
Published :
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
63mW
Pbfree Code :
yes
Series :
ERA-2A
Packing Method :
TR, PUNCHED
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
REACH SVHC :
No SVHC
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
Chip
Resistance :
3kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.1%
AEC-Q200
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Height :
406.4μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
ERA-2ARB302X
Panasonic ERA-2ARB302X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 3kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C