ERA-2ARB301X
Mfr.Part #
ERA-2ARB301X
Description
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/16W 0402
Resistance :
300Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Power Rating :
63mW
Height :
406.4μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Packing Method :
TR, PUNCHED
Voltage - Rated :
50V
Construction :
Chip
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Imperial) :
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
63mW
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
2
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±0.1%
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
ERA-2ARB301X
Panasonic ERA-2ARB301X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 300Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Description: The Panasonic ERA-2ARB301X is a surface mount chip resistor with a thin film construction. It has a resistance of 300 ohms, a voltage rating of 50 volts, and a size of 0402 [1005 Metric]. It has a power rating of 63 mW and a tolerance of 0.1%. It is part of the ERA series of chip resistors.
Features:
- Thin film construction
- Resistance of 300 ohms
- Voltage rating of 50 volts
- Size of 0402 [1005 Metric]
- Power rating of 63 mW
- Tolerance of 0.1%