ERA-2ARB3012X
Mfr.Part #
ERA-2ARB3012X
Description
RES SMD 30.1KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tape and Reel (TR)
Construction :
Chip
Operating Temperature :
-55°C~155°C
0402 (1005 Metric)
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
ERA-2A
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
50V
Published :
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Height :
406.4μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
30.1kOhm
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
63mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, PUNCHED
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
ERA-2ARB3012X
Panasonic ERA-2ARB3012X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 30.1kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C