ERA-2ARB3010X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2ARB3010X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
ERA-2A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Working Voltage :
50V
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
301Ohm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Height :
406.4μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thin Film
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C