ERA-2ARB2942X
Mfr.Part #
ERA-2ARB2942X
Description
RES SMD 29.4KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Width :
508μm
Max Operating Temperature :
155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Length :
990.6μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
29.4kOhms
Published :
Case Code (Metric) :
Composition :
Thin Film
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height :
406.4μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
ERA-2ARB2942X
Panasonic ERA-2ARB2942X
ERA-2A Series, Thin Film, 29.4kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C