ERA-2ARB2870X
Mfr.Part #
ERA-2ARB2870X
Description
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, PUNCHED
Tolerance :
±0.1%
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Height :
406.4μm
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Imperial) :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Resistance :
287Ohm
Tape and Reel (TR)
Construction :
Chip
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Mounting Feature :
Surface Mount
Working Voltage :
50V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power Rating :
63mW
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
ERA-2ARB2870X
Panasonic ERA-2ARB2870X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 287Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C