ERA-2ARB2801X
Mfr.Part #
ERA-2ARB2801X
Description
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
2.8kOhm
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
Chip
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
AEC-Q200
Working Voltage :
50V
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
ERA-2ARB2801X
Panasonic ERA-2ARB2801X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 2.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C