ERA-2ARB2800X
Mfr.Part #
ERA-2ARB2800X
Description
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/16W 0402
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ERA-2A
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Working Voltage :
50V
Construction :
RECTANGULAR
Height :
406.4μm
Power Rating :
63mW
Resistance :
280Ohm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Max Power Dissipation :
63mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C