ERA-2ARB2742X
Mfr.Part #
ERA-2ARB2742X
Description
RES SMD 27.4KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, PUNCHED
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
ERA-2A
Published :
Resistance :
27.4kOhm
Power Rating :
63mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
50V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.1%
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
0402 (1005 Metric)
Case Code (Imperial) :
Ratings :
AEC-Q200
Height :
406.4μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
yes
Construction :
Chip
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
ERA-2ARB2742X
Panasonic ERA-2ARB2742X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 27.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C