ERA-2ARB2741X
Mfr.Part #
ERA-2ARB2741X
Description
RES SMD 2.74KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, PUNCHED
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Imperial) :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Working Voltage :
50V
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
2.74kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Series :
ERA-2A
Construction :
Chip
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Automotive AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
63mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
406.4μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Surface Mount :
yes
Published :
Datasheets
ERA-2ARB2741X
Panasonic ERA-2ARB2741X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 2.74kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C