ERA-2ARB2740X
Mfr.Part #
ERA-2ARB2740X
Description
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
640
In Stock :
640
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
1005
Surface Mount :
yes
Resistance :
274Ohm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height :
406.4μm
Published :
2014
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
50V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
Chip
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, PUNCHED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
ERA-2ARB2740X
Panasonic ERA-2ARB2740X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 274Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C