ERA-2ARB273X
Mfr.Part #
ERA-2ARB273X
Description
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/16W 0402
Construction :
Chip
Packing Method :
TR, PUNCHED
Voltage - Rated :
25V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
27kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Lead Free
Voltage - Rated DC :
25V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power Rating :
63mW
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
ERA-2ARB273X
Panasonic ERA-2ARB273X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 27kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C