ERA-2ARB272X
Mfr.Part #
ERA-2ARB272X
Description
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/16W 0402
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Construction :
Chip
Resistance :
2.7kohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
REACH SVHC :
No SVHC
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
25V
FIXED RESISTOR
Mount :
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
ERA-2ARB272X
Panasonic ERA-2ARB272X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 2.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
The Panasonic ERA-2ARB272X is a surface mount chip resistor from the ERA series. It is a thin film resistor with an AEC-Q200 certification, making it suitable for automotive applications. It has a resistance of 2.7 kohm, a power rating of 63 mW, a tolerance of 0.1%, a voltage rating of 25 V, and a size of 0603 [1608 Metric].