ERA-2ARB271X
Mfr.Part #
ERA-2ARB271X
Description
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/16W 0402
Power Rating :
63mW
Published :
Max Power Dissipation :
63mW
Mount :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thin Film
Tolerance :
±0.1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
25V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Construction :
Chip
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
25V
Resistance :
270Ohm
REACH SVHC :
No SVHC
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tape and Reel (TR)
Datasheets
ERA-2ARB271X
Panasonic ERA-2ARB271X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 270Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C