ERA-2ARB2551X
Mfr.Part #
ERA-2ARB2551X
Description
RES SMD 2.55KOHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
2.55kOhm
Height :
406.4μm
Working Voltage :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Series :
ERA-2A
Surface Mount :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.1%