ERA-2ARB2490X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2ARB2490X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, PUNCHED
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height :
406.4μm
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
Chip
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Surface Mount :
yes
Resistance :
249Ohm
Published :
Max Power Dissipation :
63mW
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
ERA-2A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Automotive AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Datasheets
ERA-2ARB2490X
Panasonic ERA-2ARB2490X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 249Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C