ERA-2ARB243X
Mfr.Part #
ERA-2ARB243X
Description
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/16W 0402
Max Power Dissipation :
63mW
Feature :
Automotive AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
50V
Construction :
Chip
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, PUNCHED
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
50V
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Height :
406.4μm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
24kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Surface Mount :
yes
Datasheets
ERA-2ARB243X
Panasonic ERA-2ARB243X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 24kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C