ERA-2ARB2432X
Mfr.Part #
ERA-2ARB2432X
Description
RES SMD 24.3KOHM 0.1% 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
406.4μm
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Case Code (Imperial) :
Surface Mount :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
63mW
0402 (1005 Metric)
Max Power Dissipation :
63mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistance :
24.3kOhm
Published :
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Automotive AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Working Voltage :
50V
Datasheets
ERA-2ARB2432X
Panasonic ERA-2ARB2432X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 24.3kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C