ERA-2ARB2431X
Mfr.Part #
ERA-2ARB2431X
Description
RES SMD 2.43KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Imperial) :
Working Voltage :
50V
Packing Method :
TR, PUNCHED
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power Rating :
63mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Automotive AEC-Q200
Construction :
Chip
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Resistance :
2.43kOhm
Series :
ERA-2A
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
406.4μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
ERA-2ARB2431X
Panasonic ERA-2ARB2431X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 2.43kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C