ERA-2ARB2430X
Mfr.Part #
ERA-2ARB2430X
Description
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/16W 0402
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Power Dissipation :
63mW
Feature :
Automotive AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
50V
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
63mW
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
406.4μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Published :
Resistance :
243Ohm
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packing Method :
TR, PUNCHED
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
Chip
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
ERA-2ARB2430X
Panasonic ERA-2ARB2430X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 243Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C