ERA-2ARB242X
Mfr.Part #
ERA-2ARB242X
Description
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
2.4kohm
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
63mW
Power Rating :
63mW
Construction :
Chip
Tolerance :
±0.1%
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Automotive AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
406.4μm
Packing Method :
TR, PUNCHED
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Imperial) :
Published :
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated DC :
50V
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Datasheets
ERA-2ARB242X
Panasonic ERA-2ARB242X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 2.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C