ERA-2ARB241X
Mfr.Part #
ERA-2ARB241X
Description
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Power Rating :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
Chip
Packing Method :
TR, PUNCHED
Voltage - Rated :
50V
Published :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Height :
406.4μm
Resistance :
240Ohm
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
ERA-2ARB241X
Panasonic ERA-2ARB241X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 240Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C