ERA-2ARB2372X
Mfr.Part #
ERA-2ARB2372X
Description
RES SMD 23.7KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
50V
Height :
406.4μm
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Tolerance :
±0.1%
Series :
ERA-2A
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, PUNCHED
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Construction :
Chip
Resistance :
23.7kOhm
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
ERA-2ARB2372X
Panasonic ERA-2ARB2372X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 23.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C