ERA-2ARB2371X
Mfr.Part #
ERA-2ARB2371X
Description
RES SMD 2.37KOHM 0.1% 1/16W 0402
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Thin Film
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
63mW
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Height :
406.4μm
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistance :
2.37kOhm
Series :
ERA-2A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Lead Free
Working Voltage :
50V
Datasheets
ERA-2ARB2371X
Panasonic ERA-2ARB2371X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 2.37kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C