ERA-2ARB2370X
Mfr.Part #
ERA-2ARB2370X
Description
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Published :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
237Ohm
Surface Mount :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Power Rating :
63mW
2
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
406.4μm
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Construction :
Chip
Packing Method :
TR, PUNCHED
Case Code (Imperial) :
Working Voltage :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
ERA-2ARB2370X
Panasonic ERA-2ARB2370X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 237Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C