ERA-2ARB2322X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2ARB2322X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 23.2KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Automotive AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Packing Method :
TR, PUNCHED
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Chip
Ratings :
AEC-Q200
Height :
406.4μm
Lead Free :
Lead Free
Working Voltage :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Surface Mount :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
23.2kOhm
Series :
ERA-2A
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power Rating :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
ERA-2ARB2322X
Panasonic ERA-2ARB2322X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 23.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C