ERA-2ARB2320X
Mfr.Part #
ERA-2ARB2320X
Description
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
Resistance :
232Ohm
Packing Method :
TR, PUNCHED
Case Code (Metric) :
0402 (1005 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Working Voltage :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
ERA-2ARB2320X
Panasonic ERA-2ARB2320X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 232Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C